Upršaný víkend je pred nami. Spadlo už 40 mm zrážok

30.07.2022 o 08:30 - Veronika Sádovská

Už včera sa Slovenskom prehnala vlna zrážok. Od dnešného rána dážď pokračuje. Zdá sa, že na mnohých miestach bude extrémne sucho zažehnané.

Upršaný víkend je pred nami. Spadlo už 40 mm zrážok
Chocholná, foto: Martin Rešetka

Vlna horúčav sa na našom území aspoň nateraz končí. Zažehnali ju zrážky, ktoré sú toto leto viac než potrebné. Extrémne sucho postihlo celú krajinu.

Od včerajšieho dňa nám výdatne zapršalo na väčšine nášho územia. Spadlo aj množstvo zrážok. Najviac zatiaľ na juhu Slovenska v Radzovciach (43,3 mm) a Lipovanoch (37,1 mm) či na východe v Čaklove (36,5 mm). 

Mierne sa dvihli aj hladiny riek, ale kvôli pretrvávajúcemu suchu nehrozí ohrozenie záplavami. Korytá riek sú skôr takmer úplne prázdne.

Na ostatnom území spadlo od 10 do 30 mm, ale znova máme územia, kde nezapršalo vôbec. Konkrétne na extrémne vyschnutej Východoslovenskej nížine, na juhu Podunajskej nížiny a v Záhorskej nížine.

Včerajšie zrážky boli sprevádzané aj búrkami. Najsilnejšie boli na juhu Slovenska a dokopy udrelo asi 7 000 bleskov.

Prší už od rána

Už od rána k nám prúdi ďalšia zrážková oblačnosť, ktorá je zatiaľ bez búrok. Dnes bude prevažne na celom území zamračené so zrážkami, len na juhovýchode môže byť  oblačnosť zmenšená.

Zrážky k nám dorazili dnes od juhozápadu a postupne sa rozšíria na severovýchod. Najviac zapršať by malo v Trenčianskom a Žilinskom kraji. K večeru sa vytúžených zrážok môže dočkať aj Východoslovenská nížina, ktorá je postihnutá suchom azda najviac.

Spolu so zvlneným frontom a nízkym tlakom vzduchu sa aj ochladilo. Teplota dnes vystúpi na +20 °C a maximálne do +26 °C, čo je po horúčavách príjemná zmena. Výnimkou bude juh Stredného Slovenska, Zemplín či časť Šariša, kde môžu byť teploty aj vyššie.

Aktuálnu mapu a priebeh zrážok môžete sledovať online na našom iRadare