V pondelok udrú na Slovensku mrazy a začne snežiť.

Článok
Dlhoočakávaná zima je tu. Na jej príchode sa už nič nezmení. Tento rok príde zima do nížin na Katarínu. Od pondelka nás čakájú mrazy a sneženie.
Cez víkend skončí jesenný charakter počasia. Je tak najvyšší čas, aby ste prezuli auto do zimných pneumatík a zo skrine vytiahli bundy, čapice a chystali lopaty. Katarína prinesie v pondelok citeľné ochladenie a sneženie aj do nížin.

Do soboty nás čaká ešte prevažne polooblačné až oblačné počasie. Zrážky sa na našom území budú vyskytovať len ojedinele a denné teploty sa ešte dostanú nad hranicu +10°C. V nedeľu však v našej oblasti dôjde k citeľnej zmene počasia a to bude predzvesť blížiacej sa zimy.

Z Talianska sa nad Ukrajinu bude presúvať tlaková níž, ktorá prinesie v nedeľu na mnohé miesta Slovenska dážď. Upršaná nedeľa bude najmä na juhu územia. Postupne sa tlaková níž presunie až nad západné Rusko a zároveň sa nad Britské ostrovy nasunie tlaková výš a práve po jej okraji k nám od severu začne prúdiť arktický vzduch. V priebehu noci na pondelok sa tak začne od severozápadu veľmi výrazne ochladzovať a hranica sneženia bude klesať až do nížin.

V pondelok nás čaká doslova typicky zimný deň. Treba sa pripraviť na zasnežené počasie. Snežiť bude postupne aj v tých najnižších polohách. Na najväčšiu snehovú nádielku sa treba pripraviť na severe a východe Slovenska. V pondelok tu môže napadnúť až do 10 cm nového snehu. Najmenej bude snežiť na západe, kde by ešte sneženie problémy spôsobiť nemalo. Okrem sneženia nás v pondelok čaká aj silný vietor, ktorý bude vytvárať na cestách snehové jazyky a v horských oblastiach aj záveje.

Denná teplota sa v pondelok bude pohybovať na maximách okolo -4 až +2°C. Na väčšine územia tak Katarína bude mrazivá a najmä na severe aj zasnežená. Na krajnom severe môže snežiť trvalejšie a do až do stredy.

Ak ste ešte neprezuli svoje autá, tak je najvyšší čas. Zima nepoľaví ani v najbližších dňoch. Naďalej očakávame zasnežené počasie s dennými teplotami, ktoré len v niektorých lokalitách západného Slovenska vystúpia nad bod mrazu. Práva zima je tak za dverami.
img