V sobotu zavládli veľmi vysoké teploty. Teraz príde dážď

- P.M.
Článok
Sobota 4.3.2017 bude opäť v mnohých štátoch lámať rekordy. Teploty totiž v Európe stúpali až nad hranicu +20°C, čo je na začiatok marca veľmi vysoko.

Prvý jarný víkend roku 2017 priniesol do Európy mimoriadne vysoké teploty. Od juhu sa k nám medzi tlakovou výšou, ktorá sa usadila nad Čiernym morom a tlakovou nížou, ktorá sa z oblasti Britských ostrovov rozširovala nad západnú Európu dostával veľmi teplý vzduch. Tento teplý vzduch bol zdrojom vysokých teplôt, ale aj silného vetra, ktorý nielen na našom území fúkal.

Sobota na Slovensku bola teplá a veterná

Sobota priniesla teploty, ktoré sa šplhali k hranici +20°C. Najteplejšie bolo v Holíči, kde sa teplota dostala na +19,8°C. Holíč nasledovala Nitra s +19,2°C, Dudince s +19,1°C, Hurbanovo s rovnými +19°C, Malacky s +18,9°C a Bratislava s +18,4°C. Kompletnú tabuľku včerajších rekordov si pozrite TU.

Síce bolo teplo, ale pocit tepla znepríjemňoval silný vietor, ktorý fúkal na väčšine územia. Najsilnejší vietor bol na horách. Na Lomnickom Štíte namerali nárazy o sile 43 m/s a na Chopku o sile 30 m/s. Spomedzi nižších polôh bolo najveternejšie v Liesku, kde fúkalo s nárazmi o sile 24 m/s a v Bratislave a na Záhorí, kde nárazy presahovali 21 m/s.

V nedeľu sa rozprší

Takéto teplé počasie s teplotami aj okolo +20°C však nielen u nás končí. V strednej Európe začne v nedeľu počasie ovplyvňovať výšková tlaková níž, ktorá sa bude presúvať z Jadranu smerom nad Poľsko a Pobaltie, kde sa bude prehlbovať. Jej presun k nám prinesie výraznejšie zrážky.

Tie sa začnú po 15:00 nasúvať od juhu nad naše územie a zotrvať by tu mali až do pondelka.

Najintenzívnejšie zrážky by sa mali vyskytovať na strednom Slovensku a v horských oblastiach východného Slovenska, pričom na celom našom území bude platiť, že najviac naprší na južných stranách hôr a v údoliach pod týmito južnými svahmi. Tu môže do pondelka napršať od 15 do 25 mm zrážok, pričom na zvyšku územia spadne prevažne okolo 10 mm.

Na začiatku týždňa sa ochladí

Prvé dni nového týždňa by mali priniesť prevažne veľa oblačnosti, ale zrážky by sa mali vyskytovať predovšetkým v podobe prehánok, najmä na severe nášho územia. Treba sa však pripraviť na ochladenie. Do našej oblasti sa totiž po okraji tlakovej níže so stredom nad Pobaltím dostane chladnejší vzduch. Teploty by do stredy mali klesať na maximá od +4 do +10°C, ale na severe môže byť aj chladnejšie.

Tieto teploty sú síce výrazne nižšie ako počas uplynulej soboty, ale stále sú to teploty, ktoré sú na súčasnú ročnú dobu nadpriemerné.