V strede týždňa dorazí teplý front a s ním silná poľadovica

Článok
Počas stredy nás čaká prechod teplého frontu a s ním aj výskyt nebezpečného mrznúceho dažďa.

V uplynulých dňoch sa na mnohých miestach ukázala zima. Snehové vločky sme zaznamenali takmer na celom území, vrátane najnižších polôh. Teploty sa však už postupne dostávajú naspäť do normálu a podpriemerné teploty nadobro ukončí teplý front, ktorý dorazí na naše územie v stredu. 

V stredu dorazí teplý front

Počas stredy sa bude nad Balkánom nachádzať chrbát vysokého tlaku vzduchu, ktorý súvisí s mohutnou tlakovou výšou so stredom nad severným Atlantikom. Táto tlaková výš bude siahať od Čierneho mora až po severnú Ameriku. Medzitým sa nad Islandom začne prehlbovať tlaková níž. V súvislosti s tým k nám od západu začne prúdiť teplejší vzduch. Oteplenie vo výškach bude rapídne. V Bratislave stúpne teplota v hladine 850 hPa až o 10°C.

synoptická predpoveď na 16.11.2016

Čaká nás silná poľadovica

Už počas noci z utorka na stredu sa nad naše územie začne nasúvať teplý vzduch vo výškach. S teplým frontom dorazia aj zrážky. Spočiatku pôjde o sneženie, no sneženie rýchlo prejde do zmrznutého dažďa a neskôr do mrznúceho dažďa. Táto situácia je veľmi nebezpečná najmä pre dopravu. Na cestách sa bude tvoriť silná poľadovica.

Zatiaľ čo v hladine 850 hPa budú teploty kladné, pri zemi budú stále záporné. Zrážky tak budú namŕzať na povrch a vznikať bude veľmi silná poľadovica. Najhoršia situácia bude na severe a severozápade nášho územia v stredu ráno. Teplota v hladine 850 hPa už bude na úrovni +2°C, zatiaľčo teplota v 2 metroch nad zemou bude -3°C. Na ostatných častiach Slovenska očakávame dážď, v severných okresoch ešte spočiatku sneženie. 

Obrovský pozor si preto treba dávať na cestách. Nebezpečná však bude aj chôdza, keďže silná poľadovica sa môže tvoriť aj na chodníkoch. 

img