Večer hrozia silné búrky aj na západe

10.08.2018 o 17:05 - Peter Minárik
  • Článok

Aktuálne máme najsilnejšie búrky v oblasti severozápadného Slovenska, kde neprestáva pršať. Podvečer však treba zvýšiť opatrnosť aj v Podunajskej nížine.

Večer hrozia silné búrky aj na západe

Najsilnejšie búrky máme v týchto chvíľach na severozápadnom Slovensku a to najmä na Považí. Tu sa búrky neustále regenerujú. Len za posledné tri hodiny spadlo v oblasti Bytče až 50 litrov zrážok na meter štvorcový a toto rozhodne nie je konečné číslo. 

Ako vidieť aj na radarovej animácii, tak búrky sa v oblasti hôr neustále regenerujú.

Počas večera sa však budú búrky rozširovať aj v ďalších častiach nášho územia. Treba s nimi počítať od Oravy, cez Považie, Ponitrie až po Nitru a Komárno. 

Cez túto oblasť by sa mala sformovať výrazná búrková línia. Búrky sa už v týchto chvíľach začínajú objavovať v oblasti Podunajskej nížiny a v nasledujúcich hodinách budú búrky intenzívnejšie.

Stále tu totiž panuje slnečné a teplé počasie, čím dochádza k ďalšej labilizácii vzduchu. Studený front súčasne prináša aj dynamiku. 

V oblasti Podunajskej nížiny sú tak vhodné podmienky na silne búrky a supercely. Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá je narozdiel od iných búrok príznačná dlhotrvajúcim výstupným prúdom. Časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi v oblasti silného vzostupného prúdu. Dosahuje priemer zvyčajne v jednotkách km a práve v supercelách dochádza k silným intenzívnym prejavom ako sú krúpy a ojedinele aj tornáda.

Ktoré oblasti majú najvhodnejšie podmienky na búrky nájdete v nižšie priložených mapách. Polohu búrok sledujte TU.

Najnovšie správy