VIDEO: Alpy zasypal sneh. Napadlo už 40 cm čerstvého snehu

26.08.2018 o 16:15 - Alpy - Peter Minárik
  • Článok

Mnohé oblasti Álp sa dnes zobudili do prvého, poriadne zasneženého dňa tejto sezóny. Nedeľu tak strávili oprašovaním lopaty a štartovaním snehových fréz.

VIDEO: Alpy zasypal sneh. Napadlo už 40 cm čerstvého snehu

Sneženie síce prišlo už v júni, no nebolo také plošné, ako počas tohto víkendu. Za studeným frontom, ktorý postupoval cez mnohé oblasti Európy, vrátane nášho územia začal do Európy prúdiť chladný vzduch od severu. 

V tomto chladnom vzduchu sa naviac v oblasti Álp prehĺbila samostatná tlaková níž a práve tá má na svedomí výdatné zrážky v alpskej oblasti. V nižších polohách vydala rakúska meteorologická služba varovanie pred výdatným dažďom, ktorý môže priniesť úhrn až 80 mm.

Vo vyšších polohách je však situácia úplne odlišná. Počas včerajšieho večera začala nulová izoterma prudko klesať a hranica sneženia sa dostala až do výšok okolo 1000 m n.m.

Alpy sa tak zobudili do poriadne zasneženého rána. Najmä v polohách nad nadmorskou výškou 2000 m n.m. mali čo robiť. Napadlo im tu totiž aj 35 cm snehu, pričom v polohách nad 3000 m n.m. sa výška novej snehovej pokrývky pohybuje od 40 do 50 cm.

Sneženie. ktoré prišlo je pomerne intenzívne. Takáto výška nového snehu, ktorá prišla napadla len za približne 12 hodín a to nie je na august celkom štandardná. Ako sme písali, snežiť začalo včera večer.

Najnovšie správy