VIDEO: Presne pred rokom sme mali VIANOČNÝ Veľkonočný pondelok. Napadl

Článok
Dnes je 31.marec a teploty budú dosahovať až +22°C. Presne pred rokom vrcholili Veľkonočné sviatky, ktoré prepisovali historické tabuľky.
Keď sa pozriete von z okna, tak na západe uvidíte prevažne slnečnú oblohu, na východe sa na oblohe vyskytujú aj mraky, ale presne pred rokom sme za oknami v niektorých lokalitách mali snehovú kalamitu. Tento pondelok možno ničím výnimočný nie je, ale minulý rok bol. Bol to totiž Veľkonočný pondelok plný snehu.

Minuloročná Veľká noc bola  veľmi nezvyčajná. Ani starí rodičia si veru nepamätali, kedy na Veľkonočný pondelok napadlo toľko snehu. Nečudovali sa ale len starí rodičia, ale ak si zaspomínate tak aj vy. Na jednej strane je pravdou, že za to čiastočne môže aj skorá Veľká noc počas minulého roka, ktorá pripadla na obdobie od 28.3. do 1.4.2013, na strane druhej však rozloženie tlakových útvarov hralo do karát typicky zimnej situácii.

Nad Severným morom sa nachádzala tlaková výš a súčasne sa nad severným Jadranom prehlbovala tlaková níž, ktorá bola prepojená s ďalšou tlakovou nížou so stredom nad Pobaltím. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi prúdil do našej oblasti od severovýchodu chladný vzduch. Samotná blízkosť jadranskej tlakovej níže priniesla vlhkosť a s ňou aj bohaté snehové zrážky.

Tie sa vyskytli najmä na západe a severe územia. Presne pred rokom sa maximálna teplota vyšplhala v Bratislave len na +4,5°C a v Žiline dokonca len na +2,3°C. Na Kysuciach a na Orave počas celého dňa mrzlo a husto snežilo. V severozápadnej časti územia sme zaznamenali najvýraznejšie zrážky a to až okolo 30-35 mm, čo keď prevedieme do tuhého skupenstva tak činí okolo 30 cm snehu.  

Problémy na cestách západného a severozápadného Slovenska strpčoval aj silný vietor, ktorý vytváral snehové jazyky a záveje. Ľudia na severozápade tak minulý rok lopatovali. Na východe bola situácia výrazne lepšia. Východ a aj juh Slovenska totiž ležal v teplejšom sektore a denná teplota sa v Kamenici nad Cirochou dostala na +12,1°C, v Lučenci na +9,9°C.

Hovorí sa, že 1.apríl je aj sviatok bláznov. Minulý rok to teda platilo dvojnásobne. Počasie si z nás vystrelilo a Veľká noc pripomínala skôr Vianoce. Veď posúďte sami:
img