VIDEO: Pri Kapskom meste zúri masívny lesný požiar. Situácia je zlá

19.04.2021 o 09:29 - Veronika Salayová
  • Článok

Na predmestí Kapského mesta vyčíňa masívny lesný požiar, ktorý zatiaľ nie je pod kontrolou. Hasiči bojujú s technikou, ľudí z okolia evakuujú.

 

VIDEO: Pri Kapskom meste zúri masívny lesný požiar. Situácia je zlá
Hasenie požiaru pri Kapskom meste. Foto: The Guardian

Masívny požiar je mimo kontroly na svahoch Table Mount neďaleko juhoafrického Kapského mesta, informovali v nedeľu miestne úrady.

Situáciu nanajvýš zhoršuje vietor, ktorý začína naberať na sile a napomáha pri šírení ničivého požiaru.

Silný vietor a suchá drevo

Správca v Table Mountain Philip Prins uviedol, že oheň sa rozšíril obzvlášť rýchlo kvôli veľmi starým boroviciam, ktoré rástli blízkosti predmestia, čo spolu s vetrom nabralo rýchly spád.

Do boja sa zapojili tri vrtuľníky a stovky hasičov, ktorí sa celú noc snažili dostať požiar pod kontrolu, no zatiaľ neúspešne. Veľa dymu obmedzovalo vrtuľníkom prácu. 

Oheň zachvátil aj univerzitnú knižnicu

Lesný požiar sa v nedeľu začal šíriť smerom k univerzite v Kapskom meste a zachvátil budovu historickej knižnice. Vedenie univerzity okamžite evakuovalo 4000 študentov z areálu univerzity. 

Šesť budov v blízkosti Woolsack Drive bolo zničených. Požiar ťažko poškodil Mosterov mlyn - historický veterný mlyn pri univerzite v Kapskom Meste postavený okolo roku 1796.

Niektorí obyvatelia na predmestí v blízkosti lesného požiaru museli požiadať o lekársku pomoc, lebo sa im ťažko dýchalo. 

Pozrite si video, ako oheň zachvátil lesy a predmestie Kapského mesta. 

Najnovšie správy