Víkend bude slnečný, ale poriadne mrazivý. Cez deň len okolo 0°C, v no

- P.M.
Článok
Prvú kalamitu máme za sebou a sneh sa tak rýchlo neroztopí. V chladnejšom vzduchu sa totiž budeme nachádzať aj nasledujúce dni.

Prívaly snehu k nám môžu prísť od severozápadu aj od juhu. Zatiaľ čo kalamitu na severozápade a severe spôsobuje väčšinou front a prílev studeného a vlhkého vzduchu, ktorý k nám prúdi od severozápadu, tak zvyšku Slovenska prináša veľké snehové úhrny, najmä tlaková níž z oblasti Jadranu.

Jadranka býva pre milovníkov zimy vytúženou tlakovou nížou, ktorá takmer vždy prináša intenzívne zrážky a väčšinou sa súčasne nachádza naše územie v studenom vzduchu. Zrážky sú tak prevažne vo forme snehu. Úhrny sú veľké a tlakové níže z Jadranu prinášajú takmer vždy výdatnú nádielku, najmä na južné náveterné strany, a tak tomu bolo aj počas včerajšieho dňa.

Najviac snehu napadlo v oblasti Banskej Bystrice, Zvolena, Žarnovice a Banskej Štiavnice. Výška nového snehu sa v týchto oblastiach pohybuje aj medzi 40 až 50 cm. Veľa snehu však napadlo aj v mnohých ďalších oblastiach. V takej Bratislave spadlo až 22 cm snehu, čo je najviac od januára v roku 2015. Výšku snehu k včerajšiemu večeru nájdete na mapke nižšie.

 

Počasie sa ustáli

Jadranská tlaková níž, ktorá včera ovplyvňovala počasie na našom území sa v priebehu dnešného dňa presunie ďalej nad Pobaltie a po jej okraji k nám od severozápadu až severu bude prúdiť chladný vzduch. V tomto chladnom vzduchu sa nad naše územie od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý sa postará o stabilné víkendové počasie.

Víkend by mal byť na našom území prevažne jasný až polooblačný. Viac oblačnosti môže ku koncu víkendu pribudnúť na krajnom východe a juhovýchode, no zrážok bude len málo a na zvyšku Slovenska sa neočakávajú žiadne.

Zosilnejú mrazy

Snehová pokrývka sa nachádza na mnohých miestach západného a stredného Slovenska a prílev studeného vzduchu v kombinácii s vyjasnením a s utíšením vetra prinesie veľmi nízke teploty. Tie budú v noci klesať na -4 až -10°C, no v dolinách a v kotlinách môžu teploty klesať aj k -15°C.

 

Veľmi chladno bude aj počas dňa. Teploty by sa mali pohybovať okolo bodu mrazu. Maximálne denné teploty sa očakávajú od -3°C na severe po +4°C na juhovýchode.

 

Práve juhovýchod, kde nie je snehová pokrývka a nachádza sa v najteplejšom vzduchu bude mať cez víkend najvyššie teploty.

Stabilné počasie však už v nedeľu skončí. V pondelok sa pripravte na ďalšiu vlnu sneženia.