Vonku sa výrazne oteplí. Zajtra bude až do +20 °C

02.11.2019 o 13:17 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas dnešného dňa postúpi cez naše územie ďalej na severe teplý front. Za ním k nám začne prúdiť teplý vzduch od juhu. Teploty vystúpia až na +20 °C.

Vonku sa výrazne oteplí. Zajtra bude až do +20 °C

Dnes je na našom území v porovnaní so včerajším dňom diametrálne odlišné počasie. Na väčšine územia pozorujeme oblačné počasie, ojedinele sa vyskytujú aj zrážky. 

Dôvodom je teplý front, ktorý postupuje cez naše územie ďalej na severovýchod. Za frontom k nám vo výškach začal prúdiť teplý vzduch od juhu.

Vplyvom prúdenia teplého vzduchu nad studený vzduch vytvorila teplotná inverzia (advekčná), kvôli ktorej pozorujeme vo veľkej časti Slovenska nízku oblačnosť.

Krajšie počasie je len na Orave a na severnej strane Tatier, kde sa vplyvom padavého vetra v závetrí hôr oblačnosť rozpadá.

Satelitná snímka o 12:00
Satelitná snímka o 12:00

Teploty pôjdu vysoko, zajtra môže byť až +20 °C

Teplotná inverzia sa bude vyskytovať aj počas zajtrajšieho dňa a to najmä v Banskobystrickom kraji a na východe Slovenska. V prízemných vrstvách sa tam budú teploty pohybovať len od +8 do +13 °C. 

Na západe sa ale vplyvom silného južného vetra inverzia rozruší a teploty vystrelia nahor. V oblasti Bratislavského, Trnavského, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja dosiahnu denné maximá od +15 do +20 °C. 

Očakávané teplotné maximá v nedeľu
Očakávané teplotné maximá v nedeľu

Napriek vysokým teplotám ale nebude slnečno. Zamračené či už nízkou, alebo strednou oblačnosťou, bude na celom území, na juhu a východe sa večer vyskytne aj dážď. Menej oblačnosti môže byť na severe, kde bude prevládať situácia podobná tej dnešnej.

Začiatok týždňa bude daždivý, pričom dážď môže byť aj výdatný. Viac informácii o daždi prinesieme večer. 

Najnovšie správy