Vyschnuté rieky na Slovensku opäť zaplnila voda. Pozrite si, ako tam ožil život

02.08.2022 o 18:45 - Veronika Salayová

Sucho na Slovensku bolo také výrazné, že začali vysychať naše vodné toky. Pod dlhom období sucha sa vyschnuté rieky Bodva a Rajčanka opäť naplnili. Kým ešte minulý týždeň bol na nich žalostný pohľad, po výdatných zrážkach sa do nich opäť vrátil život. 

Vyschnuté rieky na Slovensku opäť zaplnila voda. Pozrite si, ako tam ožil život
Rajčanka. Foto: Michal Matušík/ iMeteo FB

Mnohé krajiny Európy, vrátane Slovenska, zažívajú extrémne suché a teplé leto. V niektorých slovenských lokalitách nepršalo už týždne a situácia bola viac ako kritická. Sucho spôsobuje problémy so zásobovaním pitnou vodou a pre sucho začal vymierať aj život v našich riekach.

Sucho bolo také veľké, že na Slovensku vyschlo niekoľko riek a potokov ako napríklad 15-kilometrový úsek rieky Bodva od Moldavy nad Bodvou až po Žarnov alebo Rajčanka od obce Fačkov po obec Rajecká Lesná. Takto to vyzeralo na toku, ešte pred výdatnými zrážkami.

Tieto rieky a potoky boli ešte minulý týždeň úplne bez vody, no po výdatných víkendových zrážkach sa situácia na týchto vodných tokoch výrazne zlepšila. 

Život sa vrátil po dlhých týždňoch do rieky Bodva aj Rajčanka, kde opäť v koryte tečie voda. Obyvatelia Moldavy nad Bodvou sa tešia z pohľadu na pokojnú rieku, ktorá je opäť plná vody, rovnako tak ako aj obyvatelia Rajeckej Lesnej. 

Sucho je už iba na 23 % územia

Od minulého piatku do nedele večer dorazili na naše územie výdatné zrážky, ktoré boli tak potrebné. Sucho totiž zachvátilo až 99 % územia Slovenska, a tak víkendové zrážky v mnohých miestach priniesli priam vykúpenie.

Podľa SHMÚ sa situácia po zrážkach výrazne zlepšila a aktuálne prevládajú na Slovensku normálne až mierne suché podmienky. Začínajúce sucho zasahuje už iba približne 23 % územia, avšak toto sa týka iba povrchovej vrstvy pôdy. Na ukončenie sucha v celom profile pôdy však budú potrebné ešte ďalšie zrážky. 

Najviac zrážok spadlo cez víkend v oblasti Veľkej, Malej Fatry a v oblasti Žiliny. Martinské Hole evidujú cez 103 mm, v Zliechove spadlo 90 mm, v Skýcove 82 mm, v Žiline 85 mm, pod Strečnom 81 mm a v Prievidzi, v Považskej Bystrici či v Rajeckej doline spadlo okolo 70 mm. 

Aj napriek týmto zrážkam je úbytok zrážok ešte na mnohých miestach veľmi výrazný. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší vo Švedlári -168 mm, Banskej Bystrici -158 mm, Telgárte -155 mm, Medzilaborciach -153 mm a Orechovej -153 mm. Deficit zrážok okolo -145 mm je aj v Bardejove, Prešove a Spišských Vlachoch.