Začne sa výrazne otepľovať. Pred nami sú vysoké teploty

14.12.2019 o 09:02 - Peter Minárik

Naše územie čakajú nasledujúce dni veľmi vysoké teploty, ktoré sú na súčasnú ročnú dobu neštandardné. Denné teploty budú rásť až vysoko k +15 °C a sneh dostane zabrať aj vo vyšších polohách. 

Začne sa výrazne otepľovať. Pred nami sú vysoké teploty

Do Vianoc nám zostáva niečo vyše týždňa a isté je to, že sneh sa z polôh do 500 m n.m. takmer iste roztopí a dokonca dostane zabrať aj vo vyšších oblastiach. Nasledujúce dni totiž bude veľmi teplo.

Otepľovať sa začne na našom území už počas víkendu. Počasie začne postupne od východu preberať pod svoju kontrolu rozsiahla tlaková výš a po jej zadnej strane k nám bude prúdiť veľmi teplý vzduch až z Afriky.

Teploty budú každým dňom stúpať a dostanú sa až k veľmi vysokej hodnote +15 °C.

vývoj teplôt počas nasledujúcich dní
vývoj teplôt počas nasledujúcich dní

Takéto teploty sú na druhú polovicu decembra veľmi nezvyčajné. V porovnaní s dlhodobým normálom sa očakávajú teploty aj o viac ako 10 °C vyššie. Teplo bude aj v noci. Pominú totiž nočné mrazy.

Napriek tomu, že bude nasledujúce dni veľmi teplo, tak veľa slnečných lúčov neočakávajte. Tie sa objavia predovšetkým na horách a len miestami v nižších polohách. Prevládať totiž bude inverzný charakter počasia. 

Ochladzovať by sa malo až okolo Vianoc. Očakáva sa príchod studeného frontu, ktorý by opäť mohol priniesť ochladenie a spolu s ním aj sneženie.