Zaujímavý úkaz na jazere Manitoba. Namiesto zamrznutej hladiny ľadové gule

27.11.2021 o 12:15 - Veronika Sádovská

Nevšedný pohľad sa naskytol na kanadské jazero Manitoba. Vodná hladina by mala byť súvisle zamrznutá. Namiesto toho z nej "strčia" ľadové gule.

Zaujímavý úkaz na jazere Manitoba. Namiesto zamrznutej hladiny ľadové gule
foto: Peter Hofbauer

Príroda vytvorila na jazere Manitoba nevšedné prírodné ľadové divadlo. Malé aj väčšie zamrznuté gule pokrývajú hladinu až pokiaľ je vidieť.

V iných oblastiach sa voda vyformovala do tvaru malých špendlíkov či pilín rozsypaných po zemi. Čo to je za nevšedný úkaz?

Názov tohto fenoménu je slush balls. Ide o veľmi vzácny fenomén, ktorý mnohí odborníci ešte na vlastné oči nevideli.

Tieto ľadové "kamene" si ako prvý všimol miestny obyvateľ Peter Hofbauer, ktorý vlastní kajak a kanoe na brehu jazera. Vyfotil ich, zavesil na Instagram, kde začal byť príspevok veľmi populárny. 

Podľa odborníkov na to, aby tento úkaz nastal, sa musí spojiť niekoľko faktorov v správnom čase. Teplota vzduchu musí rýchlo klesať, vodná plocha musí byť takmer zamrznutá a prítomný musí byť aj vietor.

Vietor rozráža takmer zamrznutú vodu, z ktorej sa v krátkom čase vytvoria guličky. Tie sa potom nahromadia na brehu a tak to vyzerá, že ľadové guličky sa rozpreztierajú "kam až oko dovidí". 

Ak je vietor veľmi silný gulôčky sa vytvoria z kvapiek vody. Ak je vietor slabý, zamrznutá voda sa "gúľa" po hladine a znova sa vytvorí gulička.

Čo sa s nimi stane, ak ich vytiahnete z vody alebo vyrežete z ľadu? Premenia sa na sneh. Práve preto sú nazývané aj slush balls.

A čo ihličkovité útvary? Aj tie sú tvorené vodou a nachádzajú sa pozdĺž brehu, teda s menším vplyvom vĺn. V pokojnom stave sa molekuly vody "poskladajú" do týchto kryštálov. Podobne to vidíme napríklad v kalužiach vody na chodníku.