Záver mája bude tropický. Ukončia ho výraznejšie búrky

Článok
Pred nami sú posledné májové dni. Tie sa budú niesť v znamení tropického počasia. Čakajú nás teploty, ktoré budú stúpať až nad +30°C.

Pred nami je niekoľko štatisticky významných dní. Pred nami sú posledné májové dni, ktoré sú zároveň aj posledné dni meteorologickej jari. Súčasne to však budú aj prvé dni, kedy teploty na našom území pokoria tropickú hranicu +30°C. Posledné hodiny tohtoročnej meteorologickej jari však zasa také ideálne nebudú. Pekné a teplé počasie prerušia búrky.

Prílev teplého vzduchu sa bude stupňovať

Uplynulý víkend priniesol príjemné letné teploty. Maximálne denné teploty sa na mnohých miestach šplhali nad letnú hranicu +25°C, no maximá sa zastavili ,,len,, okolo hodnoty +27°C. Takúto hodnotu však teploty v nasledujúcich dňoch budú veľmi ľahko prekonávať. Dostaneme sa totiž až nad tropickú hranicu +30°C.

Počasie totiž v našej oblasti bude pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku vzduchu od východu. Po okraji tejto tlakovej výše sa k nám bude od juhu dostávať veľmi teplý vzduch až z ďalekej Afriky. 

 

Teploty sa počas nasledujúcich dní budú pohybovať aj nad tropickou hranicou +30°C. Túto hranicu môžu teploty v najteplejších oblastiach západného Slovenska pokoriť už v pondelok. Celkom určite však túto hranicu teploty zlomia v utorok, kedy nás čaká pravdepodobne najteplejší deň. Teploty sa budú pohybovať od +25 do +30°C, ale na západe územia budú teploty stúpať až do +33°C. 

Hranicu +30°C teploty pokoria ešte počas stredy, no to už bude oblačnosť pribúdať a neskôr sa pridajú aj zrážky.

Od utorka prídu búrky

Cez Európu začína postupovať studený front, ktorý sa v posledných májových hodinách dostane aj na naše územie. 

Prvé predfrontálne búrky sa môžu objaviť už v utorok počas popoludnia v oblasti Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša, či Gemera. Búrky by mohli priniesť prívalové zrážky a aj krupobitie.

 

V stredu už nad naše územie postúpi samotný studený front, pred ktorým k nám vyvrcholí prílev teplého vzduchu. Ten ešte pred samotným frontom zabezpečí pomerne instabilné prostredie a búrky na čele frontu by tak mali mať dostatočnú energiu.

 

V priebehu stredy by sa na našom území mali vyskytovať plošnejšie búrky, ktoré budú aj intenzívne. Búrky by mali byť sprevádzané prívalovými zrážkami, krúpami a zosilnením vetra. Zrážky sú počas stredy pravdepodobné na viacerých miestach. 

 

Výrazné ochladenie však za studeným frontom neočakávajte. Prvé júnové dni by mali priniesť len zmiernenie horúčav. Stále by však teploty mali dosahovať letné hodnoty.

Viac o vývoji počasia na začiatku júna si pozrite TU.

img