Zima nastúpi najskôr v poslednej dekáde.

Článok
Výrazne nadpriemerne teplá zima prevláda aktuálne nielen na našom území, ale aj v celej Európe. V nasledujúcich dňoch sa však počasie začne meniť.
Predikcie z konca decembra avizovali chladnejší nástup počasia až na konci januára. V predchádzajúcich dňoch síce výpočty numerických modelov nejakému snehu uprostred januára dávali šancu, ale nakoniec sa zima zastaví na našich hraniciach. Prepad chladnejšieho vzduchu sa do našej oblasti očakáva najskôr na začiatku poslednej januárovej dekády.

V najbližších dňoch na našom území veľa zrážok nebude. Nedeľa a pondelok bude prevažne pod vplyvom oblasti vysokého tlaku, a tak na našom území zavládne prevažne jasné až polooblačné počasie. Maximálne teploty sa dostanú najviac na +7°C. V noci však na celom území bude mrznúť.

Od stredy očakávame výrazne viac zrážok na našom území. Počasie totiž bude pod vplyvom oblasti nižšieho tlaku vzduchu, ktorá prinesie oblačnú až zamračenú oblohu so zrážkami. Pre meteorológov je však v súčasnosti veľmi náročné odhadovať skupenstvo zrážok. Naše územie totiž bude ležať na teplotnom rozhraní, ktoré rozdelí Európu na zimnú a jarnú. Pokiaľ západne od nás bude prevládať teplejšie počasie s dažďovými zrážkami, tak vo východnom Poľsku a už aj na Ukrajine zavládne zima.

Mrznúť by malo podľa výpočtov numerického modelu ECMWF severovýchodne od Slovenska

Na našom území to teda bude komplikované. Isté však je, že hranica sneženia bude ležať nižšie na východe Slovenska ako na západe. Pozitívnou správou pre lyžiarov a prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk je fakt, že tu bude snežiť, teda ak vylúčime tie najnižšie položené strediská. Zima v nižších polohách sa zatiaľ nechystá a mala by zostať tesne pred bránami Slovenska.


Ak by sme vychádzali z aktuálnych dát predpovedných modelov, tak tie snehu v nižších polohách dávajú šancu až v poslednej januárovej dekáde. (Predpoveď TU) Nezostáva nám nič iné len dúfať, že sa zima konečne na našom území ukáže.
img