Zima stále nepríde. Pred nami sú oblačné dni

Článok
Zimné počasie je stále v nedohľadne. Na sneženie v nižších polohách si stále musíme počkať. Najbližšie dni prinesú zamračené počasie.

Presne pred rokom zažívalo naše územie mimoriadne studené počasie. Teploty v noci klesali pod -30°C a v priebehu dňa nestúpali maximálne teploty nad -10°C. Arktické dni panovali na celom našom území. 

Naopak tento rok zatiaľ zimne rozhodne nevyzerá. Pôda nie je zamrznutá a počasie je také teplé, že sa začína preberať vegetácia. V nadchádzajúcich dňoch výraznejšie ochladenie do našej oblasti nedorazí a zima tak bude stále teplotne nadpriemerná.

Inverzia zavládne počas väčšiny týždňa

Nadchádzajúce dni prinesú na naše územie inverzný charakter počasia. O to sa postará rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa bude rozširovať nad východnou Európou. Po jej zadnej strane bude do našej oblasti od juhu prúdiť teplý vzduch. 

A práve tento teplý vzduch sa postará o to, že nadchádzajúce dni zavládne inverzia. V nižších polohách preto počítajte so zamračeným a najmä zrána aj s hmlistým počasím. Za slnkom je potrebné sa vydať do našich hôr, kde bude počas väčšiny tohto týždňa prevládať prevažne slnečné počasie.

Zrážky prídu v stredu

Mierne zhoršenie počasia príde na naše územie v priebehu stredy. To sa totiž nad našou oblasťou bude rozpadať frontálne rozhranie, ktoré na mnohé miesta nášho územia, predovšetkým však na severozápad a západ Slovenska prinesie dážď. Snežiť bude len v najvyšších horských polohách.

 

Vo štvrtok sa na naše územie vráti zamračený charakter počasia bez zrážok.

Po väčšinu tohto týždňa budú maximálne denné teploty na našom území stúpať od +4 do +10°C a v priebehu nočných hodín sa očakávajú teploty prevažne nad bodom mrazu. Mráz čakajte len ojedinele a to v najchladnejších oblastiach nášho územia.

img