Aká bude jeseň 2017 ? Máme prognózy

- Ľ.F.
Novinka

Meteorológ Eric Leister z americkej organizácie Accuweather vydal sezónnu predpoveď pre jeseň roku 2017 v Európe. Začiatkom jesene čakajú Európu výrazné zmeny počasia.

Po silných suchách v Taliansku a juhovýchodnej Európe by mal byť mesiac október záchranou. Dlhšie trvajúce zrážky by mali zmierniť tamojšie sucho a pomôcť boji s početnými požiarmi. Na rozdiel od stredného Talianska a Balkánskeho polostrova. Sever a severozápad Európy budú mať počasie rozdielneho charakteru. Časté vpády studeného vzduchu a početné zrážky by mali v septembri a októbri vystriedať opakujúce sa stabilné a suché periódy počasia. Toto platí pre oblasť od Francúzska až po východné Poľsko, do tejto kategórie bude patriť aj naše územie.

Sucho bude spočiatku aj v Británii. V novembri sa v oblasti Britských ostrovov očakáva veterné a oblačné počasie. Príchod zimy sa očakáva koncom novembra a to v oblasti východného Poľska, Ukrajiny a čiastočne Rumunska aj Moldavska. 

Teplé počasie s občasným dažďom či búrkami sa očakáva na juhu Talianska, v Grécku, v Nórsku a vo Švédsku. Na Pyrenejskom polostrove bude naďalej pretrvávať výrazné sucho.

Ako bude na Slovensku ? Prognostici zaradili Slovensko do kategórie častých suchých periód, čo môže výrazne zhoršiť vlahovú bilanciu. Vylúčený tak nie je ani príchod Babieho leta. Juh a juhovýchod Slovenska patria do rovnakej kategórie ako časť Balkánskeho polostrovu, Chorvátsko a stredné Taliansko, kde sa očakávajú početné zrážky, ktoré sucho zmiernia.

Sezónne vyhliadky netreba brať príliš seriózne. Odhad počasia je približný a v niektorých oblastiach sa vôbec nemusia zhodovať so skutočnosťou.