Aká bude zima ? 100-ročné mrazy nehrozia

Novinka

Určite ste aj vy zachytili správy o tom, že ,,akýsi,, britskí alebo niekde aj ruskí meteorológovia čakajú opäť, že táto zima by mala byť najmrazivejšia za 100 rokov a teploty by sa mali pohybovať ako na Sibíri. Dokonca sa vraj odvážili tvrdiť, že pomerne často nás čakajú arktické dni, kedy denné teploty neprekročia teploty -10°C.

Niektoré spravodajské portály s jediným cieľom a to zaujať verejnosť často prinášajú takéto nezmysli, kedy sú pomaly vyberú tvrdenie kadejakého čínskeho alebo kórejského samozvaného meteorológa, ktorý na tieto predpovede mohol prísť jedine pri pohľade do naleštenej kryštáľovej gule. 

Odkiaľ na tieto senzačné predpovede prišli nikto nevie, no fakt ktorý títo ľudia uviedli a to, že nejaké dáta, pri ktorých sa vychádzalo pri predpovedí ukazujú, že posledných päť zím bolo podstatne chladnejších ako priemer sa dá celkom jednoznačne vyvrátiť ako úplná hlúposť. Uplynulé zimy skončili na našej planéte aj v Európe teplotne nadpriemerné a uplynulá zima patrila k najteplejším. Bombastické predpovede o mrazivej zime tak dostali faktickú trhlinu. A aká by mala byť táto zima ?

To sa celkom určite nedá povedať. Jediné z čoho môžeme vychádzať sú globálne klimatologické modely, ktoré mapujú pomery na celej našej planéte a snažia sa predikovať ďalší vývoj na základe oceánskych prúdov. Zo simulácii vychádza, že tohtoročná zima by nad Európou mala byť teplotne nadpriemerná a zrážkovo prevažne priemerná. Nič viac sa nedá povedať. Z tejto klimatologickej predpovede tak skôr vyplýva, že žiadne 100-ročné mrazy nám rozhodne nehrozia a nenasvedčuje tomu ani trend z uplynulých mesiacov. Tie totiž patrili k najteplejším na našej planéte v histórii meteorologických meraní vôbec. Pripravte sa tak na to, že táto zima skôr bude kopírovať dlhodobý trend z uplynulých rokov. 

img
očakávané teplotné anomálie na obdobie december až február
img
očakávané zrážkové anomálie na obdobie december až február