AKTUÁLNE: Obrovský objav NASA

Novinka

Teleskop Spitzer Space Telescope od agentúry NASA odhalil vo vesmíre prvý systém v histórii, kde sa nachádza 7 kamenných planét veľkosti podobných Zemi obiehajúcich okolo jedinej hviezdy. Tri z nich sa nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne, čiže oblasti okolo hviezdy, kde je výskyt vody vysoko pravdepodobný. Voda sa však môže nachádzať na hociktorej z týchto siedmych planét.

Systém sa nachádza relatívne blízko našej slnečnej sústavy, len 40 svetelných rokov (približne 370 triliónov kilometrov) a obieha okolo hviezdy s názvom TRAPPIST-1. TRAPPIST-1 je ultrachladný červený trpaslík, ktorý má približne 8 percent hmotnosti Slnka a 11 percent jeho priemeru. Na jeho povrchu dosahuje teplota okolo 2550 Kelvinov (2276,85 °C), čo je približne dvakrát menej ako na Slnku.

Všetky planéty sa nachádzajú veľmi blízko seba a taktiež veľmi blízko hviezdy. Sedem "exoplanét" sa nachádza k hviezde bližšie ako je vzdialený Merkúr od Slnka. 

Teleskopy Spitzer, Kepler a Houbble pomôžu astronómom naplánovať štúdie, ktoré v roku 2018 uskutoční nový teleskop James Webb Space Telescope. S omnoho vyššou citlivosťou bude Webb môcť detegovať chemické stopy vody, metánu, kyslíku, ozónu a iných komponentov atmosféry daných planét. Webb takisto zanalyzuje teploty planét a prízemné tlakové polia - kľúčové podmienky k možnosti obývania.

img
img
img
zdroj: NASA