Britské ostrovy zasiahla snehová kalamita

Novinka

Mimoriadne chladné počasie prevláda v týchto dňoch v oblasti Britských ostrovov. Medzi tlakovou výšou so stredom nad východnou Škandináviou a oblasťou nízkeho tlaku vzduchu južne od ostrovov prúdi do oblasti chladný vzduch. Keď sa tento vzduch dostane nad relatívne teplé more, začne prebiehať výrazná kondenzácia a tvoria sa tak početné zrážky. Tento jav sa nazýva ,,sea effect". 

Práve tento jav mimoriadne komplikuje situáciu v Írsku a vo Walese. V kombinácii so silným vetrom sa tvora obrovské záveje a jazyky. Ulice a cesty zostali zasnežené, školy zatvorené. Väčšina obyvateľov východného Írska či Walesu včera muselo zostať doma v teple. Podobná situácia prevláda aj v oblasti Škótskej vysočiny a severného Anglicka. V oblasti mesta Durham na severovýchode Anglicka vytiahli cestári spod snehu dve ovce, ktoré by to bez pomoci človeka mali spočítané. 

Početné zrážky sa na Britských ostrovoch očakávajú až do utorka, v nedeľu by však v nižších polohách mali postupne prechádzať do dažďa. Napriek tomu sa situácia ešte mierne skomplikuje. 

Blizzard conditions at Dublin Airport, Ireland this morning, March 2

Blizzard conditions at Dublin Airport, Ireland this morning, March 2! WOW! Report: Dublin Airport @DublinAirport TW

Posted by Severe Weather Europe on 1. marec 2018
img
Situácia vo Walese, foto: @owen_garry
img
Takto to vyzerá v meste Tredegar vo Walese, foto: @tredegarwales, Twitter
img
Vchod do jednej zo škôl na severovýchode Anglicka, foto: @bailhill_kay, Twitter