Európu ohrozí ďalší hurikán

- Ľ.F.
Novinka

Po hurikánoch Irma, Maria a Nate vznikla v severných častiach Atlantiku ďalšia tropická cyklóna. Ophelia sa momentálne nachádza približne 1000 kilometrov juhozápadne od Azorských ostrovov a postupne bude naberať na sile. Úroveň hurikánu prvej kategórie by mala dosiahnuť už počas najbližších hodín. 

Aj napriek tomu, že oceán v týchto končinách veľmi teplý nie je, vývoju praje vhodný strih vetra a chladné vyššie hladiny troposféry. Ophelia momentálne takmer stagnuje, no už zajtra sa k nej od západu priblíži brázda nízkeho tlaku vzduchu, čo zabezpečí prílev teplejšieho vzduchu od juhozápadu. Ophelia sa tak začne relatívne rýchlo pohybovať smerom na severovýchod. 

Počas nedele prejde Ophelia už ako hurikán južne až juhovýchodne od Azorských ostrovov a bude sa stáčať proti smeru hodinových ručičiek. Už počas pondelku a utorku by mala zasiahnuť Britské ostrovy a to najmä ich západnú časť. Napríklad na juhozápad Írska by mohla Ophelia priniesť nárazy vetra až do 150 km/h a vlny s výškou až do 5 metrov. Očakáva sa, že Ophelia zasiahne Írsko už ako tropická búrka.

Výskyt hurikánov vo východnom Atlantickom oceáne je naozaj zriedkavý, no v minulosti sa už objavili. Napríklad hurikán Vince priniesol v roku 2005 do oblasti Madeiry, Kanárskych ostrovov a neskôr aj do Portugalska mimoriadne úhrny zrážok, čo viedlo k záplavám.