Klíma sa mení. Jar v Európe nastáva čoraz skôr

- Ľ.F.
Novinka

Klimatické zmeny sú nepochybne jedným z najväčších problémov novodobej éry. Nemeckí klimatológovia prišli so štúdiou, ktorá dokazuje, že vplyvom klimatických zmien sa mení aj nástup či trvanie ročných období. 

Klíma sa mení. Jar v Európe nastáva čoraz skôr
Jar začína každým rokom skôr

Od roku 1961 sa vegetačné obdobie (obdobie, počas ktorého prebiehajú priaznivé podmienky na rozvoj a rast rastlín) postupne predlžuje. Rastliny začínajú počas roka rásť skôr a plody dozrievajú neskôr. 

Nemeckí klimatológovia v štúdii dokázali, že snežienky, ktoré sú akýmsi znakom príchodu jari, sa každých 10 rokov vyskytujú v priemere o 3 dni skôr. To iste platí pre jablone, ktoré v priemere kvitnú každou dekádou o 2 a pol dňa skôr.

Zaujímavosťou však je, že jeseň ani zima sa nemenia, respektíve tu nie je možné pozorovať žiaden trend. Dôvodom je pravdepodobne chod teploty. Kým na jar znamená aj mierne ochladenie, kedy sa teploty dostanú do plusových hodnôt priaznivé podmienky pre rast rastlín, na jeseň postupné ochladenie nehrá až takú dôležitú rolu. Väčšiu úlohu hrajú zrážky či klimatické pomery počas leta. 

Táto zmena vplýva aj na živočíchy. Keďže sa tento trend nepozoruje veľmi dlho, vedci pozorujú zatiaľ len čiastočný vplyv na celkovú živočíšnu ríšu. Zatiaľ čo niektoré druhy z toho profitujú, iným to zas vadí.