Medikán už začína úradovať

Novinka

Medikánu sme sa v posledných dňoch venovali relatívne často. Už v týchto chvíľach sa hlboká tlaková níž začína usádzať v oblasti Iónskeho mora, kde bude ďalej naberať na intenzite. Najmä na juhu Talianska sa rozfúkal silný nárazový vietor, ktorý v nárazoch presahuje až 100 km/h. Medikán bol Nemeckým národným meteorologickým úradom pomenovaný Numa ešte 12. novembra, keď sa ako tlaková níž nachádzal v oblasti západnej Európy.

Medikán už javí na satelitných snímkach jasnú špirálovitú štruktúru. Očakáva sa, že tlak ešte mierne poklesne a rýchlosť vetra porastie. Odhaduje sa, že Numa môže dosiahnuť na intenzite podľa Dvoraka úroveň T2,5, čo je intenzita tropickej búrky.

Očakáva sa, že počas najbližších hodín sa jeho poloha meniť nebude. Zmena sa očakáva vo večerných hodinách, keď do oblasti dorazí brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá medikán ,,rozbehne" smerom na juhovýchod a neskôr na východ. Počas noci a zajtrajšieho dopoludnia by mala Numa zasiahnuť juhozápadne pobrežie Grécka, kde môže priniesť nárazy vetra až do 180 km/h.

Numa však neovplyvňuje počasie len v bezprostrednej blízkosti jej stredu. Po prednej strane tlakovej níže prúdi najmä do oblasti Grécka od juhu mimoriadne teplý a vlhký vzduch, v ktorom vznikajú početné búrky. Tie si už vyžiadali desiatky obetí a ďalšie intenzívne zrážky sa očakávajú.

img
Satelitná snímka v prirodzených farbách o 13:00 SEČ
img
Satelitná snímka vzduchových hmôt o 13:00 SEČ
img
Intenzívny vietor v oblasti Iónskeho mora, zdroj: Windy.com