Na púšti v Saudskej Arábii nasnežilo

- Tabuk
Novinka

Zatiaľ čo v našich končinách je snehu nedostatok, tak v oblastiach kde by sneh nemal byť ho majú viac než dosť. Sneh túto zimu napadol v nízkych polohách Libanonu, Izraelu a užili si ho dokonca aj na samotnej Sahare. Po novom sa sneženie vyskytlo aj na púšti ďaleko v Saudskej Arábii. 

Husté sneženie priniesla do oblasti Blízkeho východu tlaková níž, ktorá sa postupne presunula z východného Stredozemného mora ďalej na východ, nad Irán. Sneženie zaznamenali vo viacerých krajinách, no prekvapujúce bolo, že sneh napadol v meste Tabuk, na západe Saudskej Arábie. 

Mesto Tabuk sa nachádza vo veľmi suchej klimatickej oblasti, čo znamená, že sa tam môžu vyskytnúť extrémne výkyvy počasia. Počas januára tu môže teplota vystúpiť až na +34°C, no takisto môže klesnúť aj pod nulu. Práve druhá, studená varianta, sa tu vyskytla počas uplynulého víkendu. V meste a jeho okolí totiž napadla vrstva snehu, ktorú si ihneď prišli vyfotiť tisícky ľudí. Sneh je v týchto končinách veľkou raritou. Na západe Saudskej Arábie sa totiž vyskytne sneženie v priemere raz za 5 rokov.

img
foto: REUTERS/Mohamed Alhwaity
img
foto: @B_GaySA, Twitter
img
foto: @otaibiaak, Twitter