Na západe je najväčšie sucho za 66 rokov

Novinka

Na západe Slovenska panuje extrémne sucho. Prvý polrok je podľa záznamov z bratislavského letiska najsuchší od roku 1951. Deficit zrážok sa pohybuje na úrovni 170 mm !

SHMÚ vysvetlil, prečo západ trpí takým suchom. Jednou z príčin tohto stavu je aj to, že ak oblasť strednej Európy zasiahnu trvalé a výdatné zrážky na zvlnenom frontálnom rozhraní a postupujú od západu na východ tak pásmo výdatnejších zrážok zasiahne v rámci nášho územia veľmi často len stredné a východné Slovensko. Presne v tomto duchu bol predpovedaný aj dážď na sobotu 1.7. a predpoveď aj vyšla. 


To, že výdatnejšie zrážky zvyknú pri svojom "pohybe" naprieč strednou Európou južnú polovicu západného Slovenska a priľahlú južnú Moravu, SV-né Rakúsko a SZ-né Maďarsko "preskočiť" pekne ukazuje aj predpoveď kumulovaných zrážok na obdobie od 29.6. do 2.7. Pri iných situáciach býva veľmi často kompaktná oblasť s najmenším úhrnom zrážok "vycentrovaná" presne nad juhozápadným Slovenskom.

Jedným z hlavných dôvodov uvedeného scenára je poloha južnej polovice západného Slovenska voči severovýchodným Alpám. Táto časť nášho územia je totiž pri juhozápadnom výškovom prúdení (ktoré je pri postupe zrážkových pásiem pri zemi od západu časté) v zrážkovom tieni severovýchodných Álp.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom toho prečo máme v južnej polovici západného Slovenska výrazne menej zrážok ako na ostatnom území našej krajiny je orografia v rámci Slovenska. V krajoch BA, TT, NR totiž chýbajú rozsiahlejšie a vyššie pohoria, na ktorých a tiež aj v ich blízkosti by sa tvorili početnejšie búrky.

V letnom období v južnej polovici západného Slovenska výdatne a celoplošne pomerne rovnomerne môže napršať v prvom rade pri zvlnenom studenom fronte. Ideálne by bolo ak by pritom vo výške (hladina 500 hPa) bolo nad nami južné, prechodne až juhojuhovýchodné prúdenie a nie juhozápadné. Pri juhozápadnom prúdení by bol totiž juhozápad Slovenska v zrážkovom tieni Álp.

Ďalšou možnosťou na to aby v krajoch BA, TT, NR celoplošne výdatne napršalo je presun rozsiahleho búrkového systému.

img
Zrážky krajný západ často obchádzajú, zdroj: SHMÚ