Presne pred rokom bolo vonku pod -30°C

Novinka

 Presne pred rokom bola čo sa týka počasia situácia v našej oblasti diametrálne odlišná. Zatiaľ čo tento rok sa nad východom Európy udržiava tlaková výš a nad západom níž, pred rokom to oblo presne naopak. Tento rok sa tak medzi tlakovými útvarmi dostáva nad naše územie teplý a vlhký vzduch, pred rokom sa k nám dostával mimoriadne chladný a suchý vzduch zo Sibíri. 

Tomu zodpovedajú aj teploty v našich končinách. Zatiaľčo dnešné teplotné minimá dosiahli Od -0,3°C v Oravskej Lesnej po +7,9°C v Prievidzi, pred rokom boli teploty v desiatkach stupňoch Celzia nižšie. Pred rokom totiž v noci z 6. na 7. januára klesli aj pod -30°C (Oravská Lesná -30,1°C), no mimoriadne chladno bolo aj v nížinách (Dudince -27,3°C, Lučenec -21,2°C).

V nasledujúcej tabuľke prinášame porovnanie dnešných minimálnych teplôt s tými minuloročnými. Usúdiť môžeme, že napríklad v Dudinciach dosiahlo 7. januára 2017 denné minimum až o 32,1°C menej ako dnes. 

V minulý rok však bola najchladnejšia noc z 7. na 8. januára, kedy klesla teplota opäť pod -30°C, pričom v Dudinciach namerali najnižšiu teplotu od začiatku meteorologických meraní, v Oravskej Lesnej tretiu najnižšiu teplotu v histórii:

Oravská Lesná -35,5°C
Zázrivá -33,5°C
Tvrdošín -30,7°C
Párnica -30,5°C
Dudince -30,3°C

Nasledujúca noc bude u nás podobná ako tá uplynulá. Opäť očakávame množstvo nízkej oblačnosti, ktorá zabráni výraznejšiemu poklesu teplôt. Aj počas nasledujúcej noci tak bude oproti minulému roku aj o 30°C teplejšie. 

img
Teplotná mapa minimálnych denných teplôt v noci z 6. na 7. januára 2017, zdroj: SHMÚ
img
Teplotná mapa minimálnych denných teplôt v noci zo 7. na 8. januára 2017, zdroj: SHMÚ
img
V Tvrdošíne klesla teplota z 7. na 8.1.2017 na -30,7°C, foto: Dávid Franko