PRVÉ INFO: V piatok hrozia mimoriadne silné búrky

Novinka

Podľa aktuálnych výstupov numerických modelov to v piatok vyzerá na veľmi intenzívne búrky. Udrieť by mali najmä večer.

PRVÉ INFO: V piatok hrozia mimoriadne silné búrky

Do našej oblasti sa aktuálne stále dostáva mimoriadne teplý a vlhký vzduch. Ten sa počas zajtrajšieho dňa bude veľmi výrazne, na západe až extrémne labilizovať a labilný vzduch bude výrazným živiteľom búrok. Tie by mali udrieť najmä vo večerných hodinách.

Prvé búrky na horách

Prvé búrky sa počas piatka budú tvoriť opäť v horských oblastiach najmä na severe a východe nášho územia. Priniesť môžu opäť prívalové zrážky, nakoľko búrky budú stacionárne. S búrkami to tak bude podobné ako uplynulé dni.

Na čo sa však treba zamerať je večerná situácia v oblasti západného Slovenska, kde po celodennom prehrievaní očakávajú numerické modely veľmi vysoké hodnoty CAPE.

Vysoké hodnoty CAPE

Hodnota instability CAPE udáva maximálnu možnú energiu, ktorá sa môže v rámci vystupujúcej bubliny vzduchu uvoľniť. Indikuje tak určitú mieru nestabilného zvrstvenia. Z pravidla platí, že čím je vyšší CAPE, tým bude prebiehať intenzívnejšia konvekcia, čiže tvorba búrkovej, kopovitej oblačnosti. Nie je presne uvedené, aká musí byť hodnota CAPE aby sa búrka vytvorila. V našom prostredí sa však za malú instabilitu môžu považovať hodnoty pod 500 J/kg, strednú instabilitu hodnoty od 500 do 1500 J/kg a vysokú instabilitu 1500 a viac J/kg. Predpoveď hodnoty CAPE môžete nájsť TU.

Počas piatkového večera sa očakávajú veľmi vysoké hodnoty CAPE až nad 3000 J/Kg.

Búrky by prišli od západu

Vo večerných hodinách by sa z Rakúska mal nad Slovensko presúvať komplex zrážok. Všetko to však môže skončiť aj inak a namiesto silných búrok by nás zasiahol výraznejší dážď, ktorý by mohol trvať až do sobotňajších ranných hodín. Je teda otázkou, či prídu silné búrky alebo dážď. To bude závisieť od vývoja počas dňa. Pravdepodobnejšia je varianta silných búrok. Naznačujú tomu aj dynamické parametre a kompozit jednotlivých parametrov, ktorý na webe prezentujeme pod produktom hodnoty supercelárnej kompozity.

Podmienky by tak mohli byť vhodné aj pre výskyt silnejších búrok a superciel.

Kedy sa začnú tvoriť búrky ?

Búrky sa už počas dnešného popoludnia budú vytvárať nad oblasťou Chorvátska a Slovinska. Tu by mali byť sprevádzané intenzívnym krupobitím a prívalovými zrážkami. Krúpy tu môžu dosahovať priemer až 5 cm.

Večer by sa búrky z tejto oblasti mali začať pohybovať smerom k severovýchodu nad Rakúsko a Maďarsko. Vo večerných hodinách sa očakáva príchod aj nad naše územie. Očakávané časové rozmedzia príchodu búrok nájdete TU.