Silné zemetrasenie zničilo budovy

- Macerata
Novinka

Stredné Taliansko zasiahla v stredu večer séria otrasov. Prvé silné zemetrasenie o sile 5,4 stupňa bolo v provincii Macerata. Podľa správ Úradu civilnej ochrany bolo bez obetí. Nasledoval však ďalší otras o sile šiestich stupňov, píše Reuters. To sa blíži ničivému zemetraseniu z tohtoročného augusta. V niektorých obciach sa zrútili budovy, okná sa triasli až v Ríme. Facebook už aktivoval funkciu Safety Check.

Epicentrum prvých otrasov, ktoré prišli krátko po 19:00, bolo pri malej obci Castelsantangelo sul Nera, ktorá leží v provincii Macerata (región Marche) asi sto kilometrov južne od Ancony. 

"Bolo to veľmi silné zemetrasenie, apokalyptické. Ľudia kričali v uliciach a sme bez prúdu, "povedal starosta obce Ussita Marco Rinaldi. Niektoré cesty boli uzavreté, miestne školy zostanú vo štvrtok zatvorené, uviedol spravodajca BBC.

Zhruba v rovnakej lokalite mali epicentrum aj druhé otrasy o dve hodiny neskôr. Cítiť boli aj v metropole Rím. "Pohybuje sa nábytok, počujete ľudí na ulici, ako začínajú kričať a majú strach," opísal situáciu obyvateľ. Otrasy pocítili ľudia aj vo Florencii alebo v severotalianskom Bolzane, ktoré je vzdialené od ohniska cez 600 kilometrov.

Americká geologická služba najprv uvádzala hodnotu 6,4 stupňa Richterovej škály, potom ju korigovala na šesť stupňov. Hĺbka bola v prípade silnejšieho zemetrasenia okolo dvadsať kilometrov.

Otrasy boli podľa agentúry ANSA cítiť aj v mestách L'Aquila či Rieti, ktorá bola postihnutá ničivým zemetrasením tento rok 24. augusta skoro ráno. Vtedajší otrasy o sile 6,2 stupňa, ktoré mali epicentrum pri meste Accumoli v provincii Rieti, si vyžiadali 298 obetí a takmer štyri stovky zranených.

Najnovšie správy z Talianska hovoria o dvoch obetiach a desiatkach zranených. Situácia je však neprehľadná a jasnejšia bude až s východom Slnka.

img
img