Tsunami v Japonsku skončili ,,fiáskom"

- Sendai
Novinka

Ako sme už informovali, Japonsko zasiahlo krátko po šiestej hodine ráno lokálneho času silné zemetrasenie o sile 7,3 stupňa Richterovej stupnice. Magnitúto zemetrasenia bolo Japonským geologickým ústavom nakoniec zdvihnuté na 7,4. Silné zemetrasenie vyvolalo aj vlny tsunami, ktoré zväčša dosiahli výšku do 1 metra, lokálne aj viac. Hranicu 3 metrov však ani zďaleka neprekonali. Najvyššia vlna bola zaznamenaná v meste Sendai-ko, kde výška tsunami dosiahla 1,4 metra. Hlásené nie sú žiadne škody ani zranenia.

Toto intenzívne zemetrasenie vyvolalo veľké obavy, keďže sa objavilo na zlome, kde malo epicentrum zemetrasenie o sile 9,1 stupňa Richterovej stupnice v roku 2011. Včerajšie zemetrasenie sa tak ráta ako dotras zemetrasenie v r. 2011.

Pripomíname že zemetrasenie o sile 9,1 v roku 2011 vyvolalo následnú vlnu tsunami o výške až do 40,5 metra zaznamenanú v meste Miyako. Zemetrasenie posunulo ostrov Honšú o 2,4 metra na východ a vyklonilo zemskú os o 10 až 25 cm. Takisto vygenerovalo silné infrazvukové vlny, ktoré zaznamenal aj nízko-orbitový satelit GOCE.

 

img
img
výška vĺn tsunami zaznamenaných Japonskou meteorologickou agentúrou