V Portugalsku očakávajú až 14-metrové vlny

Novinka

Nepriaznivé počasie sa očakáva v západnej Európe. V Portugalsku budú morské vlny dosahovať až 14 metrov.

V Portugalsku očakávajú až 14-metrové vlny
Obrovské vlny v oblasti mesta Nazaré, na západe Portugalska, foto: Pixabay

Počas dnešného a zajtrajšieho dňa čaká oblasť Francúzska, Španielska a Portugalska nepriaznivé počasie. Do Biskajského zálivu sa dostane hlboká tlaková níž, ktorá postupne prinesie sneženie, búrky, no najmä silný nárazový vietor.

Vo vyšších oblastiach severného Portugalska bola vydaná najvyššia výstraha 4. stupňa pred nebezpečným vetrom. Ten by mal dosahovať v nárazoch aj viac ako 130 kilometrov za hodinu. Vietor však bude silný aj v tých najnižších oblastiach. Na celom území platí druhý stupeň pred nebezpečným vetrom. Pred silným vetrom varujú aj meteorológovia v Španielsku. V celej krajine platí druhý stupeň, vo vyšších polohách až tretí stupeň pred nebezpečným vetrom.

Silný vietor však nebude jediná komplikácia. Kvôli vetru sa na pobreží budú tvoriť obrovské vlny, ktorých výška sa očakáva v priemere 7 až 8 metrov. Tie najvyššie vlny však môžu dosiahnuť až 14 metrov.

Podobné počasie aj s vysokými morskými vlnami očakávajú aj na severozápadnom pobreží Španielska, kde platí taktiež tretí stupeň pred nebezpečnými vlnami.