Zajtra poobede vystúpi na obežnú dráhu GOES-R

Novinka

Už počas zajtrajšieho poludnia by mala odštartovať raketa nesúca satelit GOES-R. Štart sa očakáva 19. novembra o 17:42 EST, čiže 23:42 nášho času. Satelit by mala na obežnú dráhu vyniesť raketa Atlas V.

GEOS-R je nový meteorologický geostacionárny satelit. Bude disponovať úplne novou technológiou ABI (Advanced Baseline Imager). Táto technológia umožní satelitu sledovať celú západnú hemisféru vo veľmi krátkych časových krokoch. Určité búrkové komplexy dokáže dodatočne snímať až v 30-sekundových krokoch. Agentúre NOAA ale aj meteorologickým agentúram po celom svete umožní taktiež dostávať dáta v trojnásobne väčšom množstve kanálov, v štvornásobnom rozlíšení a až päťnásobne rýchlejšie. Umožní tak sledovať vývoj búrok a atmosferických javov omnoho rýchlejšie. Na satelite sa taktiež bude nachádzať prístroj na mapovanie bleskov GLM (Geostationary Lightning Mapper). Tento prístroj bude môcť mapovať výskyt a polohu bleskov v trojrozmernom poli a poskytnúť tak komplexnejšie informácie o tvorbe búrok.

Prístrojom AHI (Advanced Himawari Instrument) podobným prístroju ABI disponuje aj japonský satelit Himawari-8, ktorý ,,má na starosti" časť východnej hemisféry so zameraním na Tichý oceán. Obidva tieto prístroje dokážu snímať vo vysokom rozlíšení vo dne v noci. Nasledujúce videá ukazujú najskôr satelit Himawari-8 so zameraním na tajfún v Japonsku a skúšku prístroju podobnému ABI. GOES-R bude jeden z mnohých GOES satelitov na obežnej dráhe. Vypustenie ďalšieho, GOES-S satelitu sa očakáva na 30. júna 2017. Tieto satelity budú spolu stáť až 446 miliónov dolárov.

 

img
GOES-R satelit, foto: NASA