Zajtra pribudne oblačnosti, vo štvrtok zrážky

Novinka

Dnes sa k nad naše územie od juhozápadu rozšíril výbežok vyššieho tlaku vzduchu a na väčšine územia bolo jasno až polojasno. Slnečné počasie sme si síce užili, no teploty boli oproti normálu aj o 10°C vyššie, čo vôbec nie je dobré.

Nasledujúce dni sa počasie zmení. Už zajtra začne oblačnosti pribúdať, keďže cez naše územie začne postupovať teplý front, ktorý prinesie slabé zrážky najmä do oblasti stredného Slovenska. Tie by mali byť snehové len vo vysokohorských polohách. Za teplým frontom sa tentokrát už nie len nad západné ale aj nad stredné a východné Slovensko dostane teplejší vzduch a popoludní sa tak vytvorí nízka oblačnosť.

Tú však vo štvrtok popoludní rozruší studený front, ktorý postúpi od severozápadu do strednej Európy a nad Alpami sa začne vlniť. Popoludní a večer ovplyvní počasie aj u nás. Postupne začne na mnohých miestach pršať, pričom vo vysokohorských, na severe aj v stredných polohách začne snežiť. Podobne bude aj v piatok, no hranica sneženia klesne a bude sa pohybovať od 500 metrov na severozápade po 1000 metrov na východe Slovenska.

Cez víkend sa neočakáva žiadne zmena v počasí. na mnohých miestach sa budú naďalej vyskytovať snehové prehánky (v južnej polovici Slovenska sa však očakávajú kladné teploty a sneh sa tam tak veľmi držať nebude), no zároveň sa rozfúka aj silnejší severozápadný vietor a tvoriť sa budú snehové jazyky a záveje. 

Snehová pokrývka sa vytvorí, resp. snehu pribudne najmä v severnej polovici územia. V južnej polovici sa sneženie pri kladných teplotách spočiatku nebude vyskytovať a pôjde o dážď. Začiatkom víkendu sa môže sneženie vyskytnúť, no pri kladných teplotách sa takisto sneh držať nebude. Očakávame, že v severnej polovici Slovenska napadne do soboty večera 5 až 20 cm snehu.