Zemetrasenie v Taliansku

- Ischia
Novinka

Oblasť Tyrrhénskeho mora zasiahlo večer o 20:57 miestneho času veľmi silné zemetrasenie o sile 4.0 až 4.3 Richterovej škály. Presné epicentrum zemetrasenia ani intenzita stále nie sú známe. Taliansky inštitút geofyziky INGV uverejnil informáciu, že zemetrasenie malo silu 4.0 Richterovej škály a ležalo 4 km severne od ostrova Ischia v hĺbke len 5 km. 

INGV však upozorňuje, že vzhľadom na nedostatok dát, nie je možné aktuálne určiť presné epicentrum a upozorňuje aj na druhú variantu, ktorá sa aktuálne nachádza aj v databáze CSEM-EMSC. Zemetrasenie malo mať silu až 4.3 Richterovej škály a epicentrum malo ležať len v hĺbke 2 km.

Presné dáta budú známe až počas dňa. Čo však vieme je, že najviac zničené je mesto Casamicciola na severe ostrova a škody sú hlásené aj z centra ostrova v Ischii. Talianske úrady vyslali na ostrov všetky záchranné zložky. Aktuálne úrady potvrdili dve obete a 26 zranených. 

Je však pravdepodobné, že obetí bude viac. Na ostrove aktuálne vrcholí turistická sezóna a len v hlavnom meste Ischia sa nachádza 250 000 turistov. Naposledy zasiahlo ostrov devastačné zemetrasenie v roku 1983, ktoré zabilo 2300 ľudí. 

img
Poškodené a zničené domy na ostrove Ischia, zdroj: INGV
img
Poškodené a zničené domy na ostrove Ischia, zdroj: INGV
img
Poškodené a zničené domy na ostrove Ischia, zdroj: INGV