Chcete dať víchrici svoje meno ? Môžete za poplatok

10.02.2020 o 00:06 - Peter Minárik

Európu začalo sužovať nepriaznivé počasie, ktoré prináša víchrica Sabine. Tá je však označovaná dvoma ďalšími menami a to podľa krajín, v ktorých vyčíňa.

Chcete dať víchrici svoje meno ? Môžete za poplatok

Už desiatky rokov sa v Európe pomenovávajú výrazné tlakové níže. Meteorológovia im dávajú meno, aby boli v médiach jednoznačne interpretované. Aktuálne v Európe vystrája jedna hlboká tlaková níž, ktorá však má až 3 mená.

Je to preto, že jednotlivé meteorologické inštitúty sa medzi sebou nezhodli. Napríklad britskí meteorológovia pomenovávaju len význačnejšie a silnejšie tlakové níže, ktoré na ostrovoch dokážu páchať škody alebo majú výraznejšie prejavy, zatiaľ čo Nemci pomenovávajú takmer každú tlakovú níž a tlakovú výš v Európe.

Briti teda dávajú mená len výraznejším tlakovým nížiam, ktoré označujú ako ,,storm,, v našom laickom preklade ako búrka. 

aktuálny menný zoznam vydaný britskými meteorológmi na rok 2020
aktuálny menný zoznam vydaný britskými meteorológmi na rok 2020

V súčasnosti Európu ovplyvňuje rozsiahla tlaková níž, ktorá sa prehĺbila nad Atlantikom a postúpila cez Britské ostrovy a Severné more nad Škandináviu. Práve táto tlaková níž prináša do Európy silný vietor a táto jedna tlaková níž má hneď tri mená.

Zatiaľ čo na Britských ostrovoch, vo Francúzsku, či v Holandsku ju pomenovávajú ako Ciara, tak Nórsku sa volá Elsa. V Nemecku, vo Švajčiarsku a v Rakúsku sa volá táto tlaková níž Sabine a nemecké pomenovania sa ustálili aj v Česku, v Poľsku, či na našom území.

Aktuálna níž Sabine, je pomenovaná po istej Sabine Kaufmannovej, ktorá si toto meno zakúpila. Aj vy si môžete svoju tlakovú níž pomenovať. Stačí sa obrátiť na Ústav meteorológie berlínskej Slobodnej univerzity a za poplatok okolo 250 € môže byť ďalšia víchrica, pomenovaná po Vás.

Reklama MediaAd