Štart lyžovačky v Tatrách sa odkladá na nedohľadne pre teplé počasie

21.11.2019 o 20:58 - Ľ.F.
Článok

Mimoriadne teplý november nepraje lyžiarskej sezóne na Slovensku. Štart zimnej  lyžiarskej sezóny na Štrbskom plese a v Jasnej sa odkladá na nedohľadne. 

Štart lyžovačky v Tatrách sa odkladá na nedohľadne pre teplé počasie

November je na našom území veľmi teplý. Indikujú to aj viaceré údaje, ktoré poukazujú na to, že prvá polovica novembra je na viacerých staniciach najteplejšia v histórii pozorovaní.

Vysoké teploty nepanujú len v najteplejších oblastiach no takisto aj vo vysokých polohách. Teploty na Lomnickom štíte sú, s malou prestávkou na konci októbra, výrazne nadpriemerné už od začiatku októbra. 

Zimná lyžiarska sezóna sa pre teplé počasie odkladá

Dostávame sa do poslednej novembrovej dekády, no po snehu niet ani chýru. Lyžiarske strediská na Slovensku zívajú prázdnotou, dôvodom je práve neštandardné počasie. 

Testovanie zasnežovania v Jasnej, foto: iMeteo.sk
Testovanie zasnežovania v Jasnej, foto: iMeteo.sk

Najväčšie slovenské lyžiarske stredisko začína tradične lyžiarsku sezónu okolo Mikuláša, tento rok to ale zatiaľ sľubne nevyzerá. „Na Martina sa nám podarilo aspoň na chvíľu spustiť technické zasnežovanie, no bolo to zbytočné. Mrazy neprichádzajú, a tak si budeme musieť na prvú lyžovačku v Jasnej ešte počkať,“ povedala Jana Kňavová, brand manažér strediska Jasná.

Rovnaká situácia momentálne panuje aj na Štrbskom plese. Sneh tam chýba a otvorenie sezóny sa takisto odkladá na nedohľadne.

Napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam sa lyžiarske stredisko Jasná rozhodlo privítať zimu už tradične 30. novembra na akcii Jasná Winter opening. „Možno práve tak jej dáme najavo, že nám už chýba a rozhodne sa byť k lyžiarom konečne štedrá,“ dodala Kňavová s úsmevom.

Jasná Winter opening v roku 2018, zdroj: Jasná
Jasná Winter opening v roku 2018, zdroj: Jasná

Na rozdiel od Slovenska, v alpských oblastiach panujú mimoriadne dobré snehové podmienky. Snehová kalamita tam počas víkendu a začiatku tohto týždňa priniesla masy snehu.

V stredisku Mölltaler Gletscher majú momentálne až 150 centimetrov snehu a výbroné podmienky. „Počas uplynulého týždňa sme vypli technické zasnežovanie, pretože príroda to s príchodom zimy zobrala naozaj vážne. Napadlo nám v priemere okolo 150 cm snehu. Hneď ako nám to počasie dovolilo, sme začali s prípravou zjazdoviek a už v piatok otvoríme ďalšie. V prevádzke budú lanovky Gletscher Express, Eisseebahn, Gletscher Jet,  Panoramabahn Klühspies, Schlepplift Stübele a zjazdovky 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10 a cvičná plocha pre začiatočníkov pri medzistanici,“ uzavrel riaditeľ strediska Max Gottfried.

Výdatné sneženie je v nedohľadne

Výdatné sneženie nám počas najbližších dní nehrozí. Teploty budú aj naďalej nadnormálové, dôvodom bude prúdenie teplého a vlhkého vzduchu od juhu.

Zmena v počasí sa očakáva najskôr v prvú decembrovú dekádu, kedy môže do Európy preniknúť studená vzduchová hmota, ktorá môže priniesť sneženie. Dovtedy musíme rátať s vyššími teplotami a dažďom aj na horách. 

Viac o očakávanom ochladení sa dočítate tu:

Najnovšie správy