Slovensko zasiahlo sneženie. Napadlo až 20 cm. V noci príde ďalšie sneženie a prinesie až do 10 cm

06.12.2022 o 17:12 - Peter Minárik

Presun tlakovej níže priniesol počas dnešného dňa na naše územie zrážky, ktoré boli v nižších polohách prevažne kvapalné. Vo vyšších polohách sa však vyskytovalo sneženie, ktoré prinieslo niekoľko centimetrov nového snehu. Na Horehroní však napadlo až 20 cm snehu.

Dnešný deň priniesol do našej oblasti pomerne zaujímavé počasie. Na viacerých miestach nášho územia sa vyskytovali zrážky, ktoré boli aj výraznejšie. Zatiaľ čo na východnom Slovensku sa úhrny zrážok pohybovali do 5 mm, tak v oblasti západného a stredného Slovenska sa už jednalo o 5 až 20 mm zrážok, pričom vo vyšších polohách išlo o zrážky snehové.

Sneženie sa vyskytovalo približne od nadmorskej výške 600 metrov, pričom najviac zrážok dnes spadlo na Horehroní, kde zrážkomerné stanice evidujú až do 25 mm zrážok, keďže išlo prevažne o sneženie, tak napadlo niekoľko centimetrov snehu. Na stanici v Lome nad Rimavicou zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav až okolo 20 cm čerstvého snehu.

Sneženie dnes na našom území nespôsobovalo výraznejšie problémy. Problémy zaznamenali len na horských priechodoch, kde museli policajti dočasne obmedziť dopravu na horských priechodoch. Zasnežená bola prevažná časť horských priechodov na severe územia. Fotogalériu z dnešného zasneženého Slovenska si môžete pozrieť pod článkom.

foto: Jano Karák, Brezno
foto: Jano Karák, Brezno

V priebehu nadchádzajúcich hodín nás čakajú ďalšie zrážky, ktoré budú snehové už aj v nižších polohách. Do rána tak napadne ďalšia, nová snehová pokrývka.

Oveľa výraznejšie problémy počas dnešného dňa zaznamenali na juhu Česka. Nočná snehová pokrývka spôsobila už v ranných hodinách chaos. Mokrý, ťažký sneh totiž lámal vetvy a konáre, ktoré padali na železničné trate. Vplyvom toho zastali vlaky vo viacerých oblastiach. Komplikácie boli aj na cestách, a tak nemohli jazdiť ani náhradné autobusy.

Noc prinesie ďalšie sneženie

Výrazná vlna zrážok, ktorú dnes prinášala tlaková níž už ustúpila a zrážky na mnohých miestach ustali. Do našej oblasti teraz prúdi od severozápadu chladný vzduch, no ten okrem toho, že je studený je aj vlhký. Hranica sneženia sa teda vplyvom ochladenia zníži a vo vlhkom vzduchu sa budú tvoriť ďalšie zrážky.

Zrážky sa už v týchto chvíľach tvoria predovšetkým v oblasti severozápadného Slovenska a takto by to malo byť aj počas noci. Zrážky sa očakávajú až do zajtrajšieho poludnia.

Počas noci klesne teplota na severe nášho územia pod bod mrazu, čo umožní, že sa začne vytvárať výraznejšia snehová pokrývka. Stredajšie ráno by tak malo byť aj na ďalších miestach nášho územia biele. V ktorých oblastiach napadne sneh a koľko centimetrov nového snehu sa očakáva si prečítajte na ďalšej strane TU.