V dôsledku sucha a záplav čelí viac ako 24 miliónov ľudí hladu, podvýžive a nedostatku vody. Môže za to fenomén El Niño.
Viac ako 24 miliónov ľudí v južnej Afrike čelí hladu, podvýžive a nedostatku vody v dôsledku sucha a záplav. Podľa expertov hrozí, že situácia prerastie do nepredstaviteľnej humanitárnej situácie.
Organizácia Oxfam varovala, že keď sa Zimbabwe pridalo k ďalším juhoafrickým národom a vyhlásili v krajine sucho za národnú katastrofu po skorších vyhláseniach Zambie a Malawi.
Zimbabwiansky prezident, Emmerson Mnangagwa, uviedol, že viac ako 2,7 milióna ľudí v krajine bude tento rok hladovať. Národná pomoc musí byť viac ako 2 miliardy dolárov, uviedla agentúra Reuters .
„Najvyššou prioritou krajiny je zabezpečenie potravín pre všetkých Zimbabwčanov,“ povedal prezident novinárom. „Žiadny obyvateľ Zimbabwe nesmie podľahnúť alebo zomrieť od hladu," dodal.
Obrovské sucho spôsobil jav El Niño. Ide o prirodzený klimatický model pochádzajúci z Tichého oceánu pozdĺž rovníka, ktorý má tendenciu prinášať do tejto časti Afriky vysoké teploty a nízke zrážky. Keď prší, vysušená pôda nie je schopná absorbovať vlhkosť, čo zvyšuje pravdepodobnosť záplav.
El Niño zhoršuje dopady klimatickej krízy spôsobenej predovšetkým spaľovaním fosílnych palív, ktoré spôsobuje častejšie a drsnejšie počasie – vrátane sucha a záplav – v južnej Afrike.
Keďže južná Afrika vstúpila do tradičného obdobia sucha, rozsiahle časti regiónu – vrátane Angoly, Botswany, Konžskej demokratickej republiky, Malawi, Mozambiku, Namíbie, Zambie a Zimbabwe – už zápasia s dlhotrvajúcim obdobím sucha.
Od konca januára do februára boli úrovne zrážok najnižšie za posledných 40 rokov, uviedla správa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Centrálne časti regiónu zažili najsuchší február za viac ako 100 rokov. V Zambii, Malawi a strednom Mozambiku poškodilo extrémne sucho viac ako 2 milióny hektárov úrody.
Malawijský prezident vyhlásil 23. marca stav katastrofy na väčšine územia krajiny. Krajina bola k tomu nútená kvôli extrémnym poveternostným podmienkam už štvrtý rok po sebe.
V Mozambiku – krajine, ktorá sa podieľa len na 0,2 % celosvetových emisií – 3 milióny ľudí čelia hladu. Hlavné mesto krajiny Maputo zažilo v marci ničivé záplavy po tom, čo ich zasiahla tropická búrka Filipo, po ktorej o niekoľko týždňov neskôr nasledovali ďalšie intenzívne zrážky.