Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Vyplýva to z návrhov noviel zákona o ochrane prírody a zákona o civilnej ochrane, ktoré v stredu schválila vláda. Informuje o tom TASR.
Po vyhlásení mimoriadnej situácie by malo byť zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli prilákať veľké šelmy. Zároveň by samospráva mala byť povinná odstrániť už existujúce vnadiská na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou. Vláda odporučila parlamentu, aby návrh schválil v skrátenom legislatívnom konaní.
„Cieľom tejto povinnosti je, aby v prípade, ak sú v príčinnej súvislosti výskyt veľkej šelmy a vnadiská, likvidácia týchto vnadísk prispela k návratu veľkej šelmy do jej prirodzeného miesta výskytu,“ vysvetlil envirorezort v materiáli. Ak vnadiská nebudú príčinou výskytu medveďa, návrh umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potencionálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.
„Vzhľadom na to, že pri výskyte a riešení situácie veľkých šeliem je potrebné postupovať aj v súčinnosti s inými subjektmi, navrhuje sa právna úprava, na základe ktorej bude Ministerstvo životného prostredia SR oprávnené povoliť výnimku pre tieto subjekty, a to v prípade, ak je vyhlásená mimoriadna situácia,“ poznamenal.
Rezort doplnil, že na odstrel medveďa by sa správny poriadok nemal uplatňovať na proces povolenia výnimiek. Cieľom je, aby sa v čo najkratšom čase vydali výnimky na odstrel problémového jedinca.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) priblížil, že vyhlásenie mimoriadnej situácie sa bude týkať všetkých veľkých šeliem. Mimoriadnu situáciu bude môcť vyhlásiť len okresný úrad na základe presne určených dôvodov. Zmena zákona je podľa Tarabu v súlade s Európskou úniou.
Tvrdí, že je s Úniou všetko odkomunikované a žiadny problém tam nie je. „Verím, že to bude schválené veľmi hladko,“ podotkol s tým, že „každý príčetný opozičník toto podporí“. Ústavný zákon o odstrele medveďov budú podľa Tarabu riešiť potom, čo by tento normálny zákon pripravený s KDH bol zablokovaný napríklad na ústavnom súde.
Oproti ministrovi stoja ľudia, ktorí majú na vec iný názor. Podľa nich odstrely medveďov nepomôžu.
Vychádzajú pritom zo správy Štátnej ochrany prírody. Tá v roku 2019 potvrdila, že usmrcovanie náhodne vybraných jedincov nezníži riziko konfliktných situácií ani rozsah škôd, ktoré medvede spôsobujú na ľudskom majetku. Podľa vedeckej štúdie z rovnakého roku nebol potvrdený žiaden významný rozdiel v počte útokov medveďa na človeka medzi krajinami, v ktorých sa medveď legálne loví, a krajinami s obmedzením jeho lovu.
V prípade medvedice, ktorá mala vbehnúť do Liptovského Mikuláša a zraniť priamo v meste 5 ľudí, navyše existujú pochybnosti, či bola odstrelená priamo ona. Ako informuje Denník N, nové informácie o odstrele medveďa neďaleko Liptovského Mikuláša spochybňujú verziu štátu, že naozaj odstrelili medveďa, ktorý pred mesiacom behal po meste a zranil piatich ľudí.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (za SNS) tvrdil, že medveďa identifikovali pomocou „dronu s biometriou“. Nové informácie spochybňujú aj to.
Keď v druhej polovici marca zastrelili medveďa neďaleko Liptovského Mikuláša, už vtedy odborníci spochybňovali, či to bol ten pravý. Podľa pôvodných informácií od štátnych ochranárov útočil mladý medveď s hmotnosťou 80 až 100 kilogramov, ktorého zrejme niečo vyplašilo, a preto vbehol do mesta.
O niekoľko dní neskôr štátni ochranári oznámili, že usmrtili 67-kilogramovú medvedicu. Identifikovali ju vraj na základe informácií špecializovaného softvéru, ktorý využívali hliadkujúce drony. Experti upozornili na to, že nesedia mnohé detaily. Už predtým z viacerých zdrojov unikli informácie, že hliadky neodídu, kým nezastrelia „nejakého medveďa“.