Najnovšie správy

 • V Alpách sa roztopilo 8 metrov ľadovca

  - V.A.
  Novinka

  Na kanci mája mali vo švajčiarskych Alpách rekordne veľa snehu. Ani to však nezabránilo tomu, aby sa počas nadpriemerne teplého leta roztopilo 8 metrov ľadovca Findelen. Ten sa nachádzal vo výške 2600 m nad úrovňou mora. Osem metrov rozhodne nie je málo.

  foto: Matthias Huss/twitter
  foto: Matthias Huss/twitter

   

  Počet obetí záplav v Španielsku vzrástol

  - V.A.
  Novinka

  Minulotýždňové záplavy v Španielskej oblasti Alicante majú siedmu obeť. Polícia našla telo 66-ročného Holanďana, ktorý bol nezvestný od nedele. Telo našiel muž na štvorkolke v San Fulgencio v Alicante. Zavolal civilnú stráž a informoval orgány, že telo má znaky nezvestného muža: biele vlasy, tetovanie a oblečenie, ktoré mal na sebe, keď zmizol.

  foto: Rafa Burgos/El País
  foto: Rafa Burgos/El País

   

  Vo východnej Afrike očakávajú silné dažde

  - V.A.
  Novinka

  Tohtoročná sezóna v Afrike bude asi najextrémnejšou v histórii. Očakávajú sa tu  intenzívne zrážky od októbra do decembra, čo pravdepodobne bude viesť k miliónom vysídlených osôb a predpokladajú aj vzostup nebezpečnej Horúčky údolia Rift a iným problémom súvisiacim s povodňami a premnoženými komármi.

   

  Na Guadalupe si pripomínajú smutné výročie

  - V.A.
  Novinka

  Pred 30 rokmi 17. septembra v noci zasiahol hurikán Hugo viacero ostrovov v Karibiku. Najhoršie na tom boli Guadalupe, Staint Croix, St. Thomas a Portoriko. Zomrelo pri ňom vyše 60 ľudí a ďalších vyše 100 000 prišlo o strechu nad hlavou. Hurikán Hugo sa stal najsilnejším od roku 1989 a zasiahol aj pobrežie Floridy.

   

  zdroj: Amicale des Ouraganas
  zdroj: Amicale des Ouraganas
  zdroj: NOAA Environmental Visualization Lab
  zdroj: NOAA Environmental Visualization Lab

  Tropická depresia na pobreží Texasu

  - V.A.
  Novinka

  Novovzniknutá tropická depresia prinesie na pobrežie Texasu výrazné zrážkové úhrny. Intenzívne zrážky môžu trvať aj niekoľko dní a zasiahnuť by mali najmä oblasť Houstonu. 

  foto: tropicaltidbits.com
  foto: tropicaltidbits.com

   

  Globálne otepľovanie bude rýchlejšie ako sa očakávalo

  - V.A.
  Novinka

  Globálne otepľovanie môže byť podľa predpokladov francúzskych vedcov rýchlejšie bez ohľadu na snahy zvrátiť to. Ich výskum bude slúžiť ako základ pre budúce odhady. Na tejto práci sa zúčastnilo asi sto výskumných pracovníkov a inžinierov vrátane Národného centra pre vedecký výskum (CNRS), Komisie pre atómovú energiu (CEA) a Météo France. 

  Vytvorili sa dva rôzne klimatické modely, ktoré sa potom podrobili viacerým sociálno-ekonomickým scenárom.  V najhoršom prípade priemerný nárast teploty v roku 2100 dosiahne 6,5 až 7 ° C. Tento scenár sa očakáva v prípade rýchleho hospodárskeho rastu poháňaného fosílnymi palivami. Posledný výskum, ktorý slúžil ako základ pre Parížsku dohodu bol z roku 2014, kedy sa počítalo so zvýšením teploty o 4,8 ° C v porovnaní s obdobím pred industrializáciou.

   

  Dnes nás čaká chladnejší deň

  - P.M.
  Novinka

  Počas dnešného dňa nás čaká prevažne jasné až polooblačné počasie a najmä na severe a predovšetkým v oblasti hôr sa môžu vyskytovať prehánky. V oblasti Tatier môže ísť o zrážky snehové.

  Dnešné denné teploty budú pomerne nízke. Vyšplhajú sa na +12 až +18 °C, ale na severe môže byť ešte chladnejšie.